Vyjely jsme na KORBO v Nasavrkách

KORBO je nově vzniklý koncept roverské celostátní akce. Letos na podzim proběhl v krásném keltském skanzenu v Nasavrkách, nedaleko Pardubic. Ze střediska se zde sešlo pouze dívčí zastoupení: 2x Eliška (2.d.o), Boule (3.d.o.) a Evča a Káňa (1.d.o.).

Akce KORBO (více zde) je setkání roverů a rangers – vše z myšlenkou toho, že kdo je účastník, ten je také organizátor. Na KORBU není žádný předem stanovený tým servisáků nebo programových vedoucích. Dokonce na KORBO může jet kdokoli, kdo se cítí být roverem nebo s roveringem nějak souzní. Není tedy určena dolní ani horní věková hranice.

Několik odvážlivců z Turnova (Róza, Káňa, Boule, Evča) se zúčastnilo i „testovacího“ KORBA minulý rok, kdy na akci bylo tak o  polovinu skautů méně. Letos se na akci přihlásilo a přijelo téměř 300 osob a možnosti, jak akce bude vypadat, se tím velmi rozšířily. Na akci funguje společná nástěnka, kam kdokoli z přítomných může zveřejnit pozvánku na svůj program – ať už je jen pro pár lidí, kteří se na něj podpisem přihlásí, nebo třeba pro celé KORBO. Nějaké programy jsou známy už před akcí skrz nasdílenou tabulku, jiné (a je jich většina) vznikají až na místě.

Letos byla rozmanitost programů velká. Nejednalo se pouze o krátkodobé aktivity, mohli jsme se ale zapojit do celokorbáckých programů jako třeba pomoc ve veganské kuchyni, pomoc při stavbě a opravách skanzenu nebo stavba sauny a saunování. Hráli jsme ve více než sto lidech seznamovací hry, v podobném počtu tančili swing nebo salsu, ráno cvičili jogínský pozdrav slunci, hráli brutální hry, vyráběli šátky, pobývali v čajovně, účastnili se diskuzních klubů nebo koukali na filmy například z Jednoho světa. A večer – večer byl ve znamená hudby. Často jsme večery trávili u ohně, kde vznikla velká korbácká hudební kapela a několik korbáckých sborů.

A jak to funguje s technickou stránkou KORBA? V hangáru je sklad – potřebuješ-li něco, půjč si to a zase vrať. Když je potřeba postavit sprcha, svolá se pár lidí, vezme sadu na sprchu a postaví ji (předem ji někdo ze svého inventáře pro KORBO půjčí). V průběhu, když dojde toaletní papír, někdo pro něj dojde, stejně tak vymění pytle na odpad nebo naseká dříví. Sdílíme zodpovědnost za celou akci, za místo, kde můžeme čtyři dny být společně a cítit se hezky.

Na akci nám bylo krásně. Svítilo slunce a v noci byla zima. KORBO má svou silnou myšlenku a myslím, že je dobře, když něco takového, velkého můžeme ve skautu zažít a být toho součástí. Je možné, že se do příštích let akce o účastníky zase rozšíří – bude to fungovat zase, možná jinak, ale bude: jsme totiž zodpovědní, hraví a tvořiví.

Děkujeme za fotky od Elišky „Kelišky“ Jonášové a Martina „Seta“ Křivánka. Více fotek zde (například se můžete podívat na nádherný areál.)

Evča

  

Komentáře nejsou povoleny.