Jak chutná maďarín aneb turnovské skautky na středoevropském jamboree

Kdybyste chtěli vědět, co znamená „maďarín“, „maďaláda“ nebo „maďaštika“, zeptejte se jedné z devíti skautek turnovského střediska Štika, které se letos na počátku srpna účastnily středoevropského jamboree. Odpoví vám zcela jasně. „Na středoevropském jamboree v Maďarsku jsme tak říkali naší stravě,“ vysvětlí Skippy – Dominika Hűbnerová. A Marky – Markéta Kokinová ji doplňuje: „To jsme jedli každý den ke snídani a k obědu. Housku s margarínem, marmeládou a také paštiku.“ Ale nejenom stravou je člověk živ.

Středoevropské jamboree ConCordia se uskutečnilo v Budapešti a vydalo se na něj 180 skautů ve věku 13 – 18 let z celé České republiky. Spolu s další tisícovkou skautů z Visegrádské čtyřky, ale i z Taiwanu, Íránu, Francie či Holandska, se zúčastnili outdoorových aktivit, ale zároveň se seznamovali s různými kulturami. Jamboree středoevropského rozměru se uskutečňuje jednou za dva roky a má za cíl otevřít mladým skautům další rozměr skautování, poznávání nových přátel a národů prostřednictvím společných aktivit a her.

„Pro ostatní jsme s českými kamarády připravili typicky české jídlo a pití,“ prozradila Jíťa – Jitka Hlaváčová, „největší úspěch měla Kofola.“ Seznamování s ostatními probíhalo také přímo v maďarských rodinách – tak zvané HoHo aktivity (Home Hospitality) – ve kterých účastníci jamboree strávily tři dny a dvě noci a kde získali zajímavý vhled do maďarských zvyků a tradic.

A za dva roky? To se středoevropské jamboree se uskuteční na Slovensku. A když se dívek zeptáte, zda pojedou, uslyšíte devětkrát jasné ANO.

Komentáře nejsou povoleny.