Městem prošli králové z 1. d. o.

Minulý rok se družina Dračic z 1. dívčího oddílu zapojila do celostátního projektu Skautský dobrý skutek – uspořádaly sbírku oblečení pro Oblastní charitu v Liberci, která pomáhá těžce nemocným, handicapovaným, lidem bez domova, matkám v tísni, hospicovým zařízením a komukoliv v nouzi. S charitou jsme zůstaly v kontaktu a hned začátkem nového roku pro ni uspořádaly další sbírku: Tentokrát jsme se rozhodly pustit do národní Tříkrálové sbírky.

Ve středu 8. ledna odpoledne se tři králové, Kašpar, Melichar a Baltazar, vydali do centra Turnova. Ačkoli si říkají „tři králové“, po městě jich chodilo hned několik – dvě skautské skupinky a jedna od sportovní jednoty Orel.  „My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujeme vám…“ znělo ulicemi města. Lidé se zastavovali, usmívali, přispívali. První přispěvatelka zastavila auto uprostřed silnice, přeběhla k nám a děkovala, že nám může přispět – jak lépe mohlo naše středeční putování začít?

Během dvou a půl hodiny ve městě jsme byly promrzlé a necítily prsty na nohou i rukou, písničku jsme už zpívaly tak čistě jako byl sníh okolo nás, kasička se plnila. Okolo šesté jsme se vrátily na skautský ostrov.

Ve čtvrtek putovaly králové do města znova – tentokrát se do sbírky zapojila družina Duhovek. Všech devět holek převlečených za krále chodilo v centru města a jak se lidé u malých holčiček zastavovaly, skoro se okolo nich tvořily fronty. I malé holky vše zvládly v pořádku a akci si užily s radostí a smíchem.

Na co lidé v tříkrálové sbírce přispívají? Není tajemstvím, že více než polovina sbírky jde tam, kde se sbírka provádí – letos jsme sbírali i na naše skautské středisko (nezisková organizace), další peníze si rozdělí charita pro činnost v Česku i zahraničí, část peněz půjde na diecézi Litoměřice, která s charitou v Liberci úzce spolupracuje.

Postřehy holek z družiny Dračic:
„Mně se to líbilo moc, byla to zajímavá zkušenost a moc jsem si to celé užila, chtěla bych to podniknout i příští rok.“(Naty, 13 let)
„Sbírka se mi líbila, bylo to vážně super. Teda až na tu hroznou zimu. Je docela radost sbírat pro lidi bez domova, nemocné a pro jiné lidi, co potřebují pomoc.“ (Ami, 13 let).
„Tříkrálovou sbírku jsem si užila, až na to jaká byla velká zima, a to jsem byla nabalená jak na Sibiř. Ze začátku jsme toho moc nevybraly, ale později to bylo lepší a lepší. Trochu mě překvapilo, že hodně lidí nebylo ochotných se ani pozastavit, natož něco přispět. I tak se ale našlo několik lidí kteří laskavě podpořili Libereckou charitu.“ (Čovi, 14 let)

Komentáře nejsou povoleny.