Neslyšet…nevidět – ale vnímat a žít

Jak vypadá život neslyšících a nevidomých lidí? Jaké pomůcky jim pomáhají ve světě, který není primárně vybaven tak, aby se v něm tito lidé jednoduše orientovali? To vše zjistili návštěvníci akce Neslyším…Nevidím…Vnímám, kterou pod vedením Veroniky Tiché, studentky speciální pedagogiky, pořádali středisko Štika Turnov a TyfloCentrum Liberec, o.p.s. v sobotu 21. ledna.
Příchozí si vyzkoušeli mnoho věcí prakticky – poslepu obléknout, pověsit prádlo, nalít si pití, ale také zahrát známou hru Člověče, nezlob se uzpůsobenou nevidomým lidem. Na jednom stanovišti si lidé pomocí simulačních brýlí zažili, jak vypadá život s různými zrakovými vadami. A jako neslyšící si vyzkoušeli odezírání, znakování, ale také se ptali na pro slyšící docela jednoduché věci – Kolik stojí chleba? Kdy jede vlak?
„Zpestřením celé odpolední akce byly dvě přednášky – představila se turnovská pobočka TyfloCentra a Ing. Martin Novák, viceprezident České unie neslyšících, představil novinku pro neslyšící, a to simultánní přepis mluvené řeči,“ vysvětlila Veronika Tichá.
A jak se akce líbila? „Nejvíce se mi líbilo Člověče, nezlob se a také zvukové pexeso.“ Anežka Koucká, jedenáctiletá skautka, vyzkoušela snad úplně všechno. A její sestra Lucka? „Já jsem většinu času strávila u znakovacích obrázků, naučila jsem se snad všechny nazpaměť.“ A začne znakováním předvádět slovo slunce.
„Akce měla pozitivní ohlas,“ říká Veronika Tichá, „doufám, že si všichni příchozí uvědomili, že život se zrakovým či sluchovým handicapem není jednoduchý – ale pořád je to život, který se musíme snažit pochopit.“

Komentáře nejsou povoleny.