Publikace o skautování v Turnově opět v prodeji

Ježíšek už klepe na dveře a vy ještě nevíte, co si přát? Případně co koupit někomu blízkému, kdo také žije skautování? Jeden tip máme!

Kniha o historii turnovského skautingu

Víte o tom, že v roce 1926 se v Turnově objevil Jaroslav Foglar? A že v roce 1920 vznikl první dívčí oddíl? A slyšeli jste, jaký reliéf ve skalách má Josef Smitka? A proč junačky a junáci chtějí vše pro socialistickou republiku?

Při příležitosti loňských oslav „100 let turnovského skautingu“ jsme oprášili staré zápisníky a fotografie a vybrané vzpomínky jsme soustředili do útlé knížečky. Protože celý náklad byl tehdy rozebrán a objevovali se další zájemci o publikaci, rozhodlo se turnovské skautské středisko, že ke konci letošního roku nechá provést dotisk. Nyní je tu šance knížku získat. Stačí, když se ozvete na mail dita@turnov.org (nebo na telefon 606 516 160). Publikace má 90 stran, obsahuje přes 60 obrázků a fotografií a stojí 99.- Kč.

Ukázky z knížky
Obr. 16 : Oldskauti po návratu z výpravy na Podkarpatskou Rus (1930)
(…)
V té době se také dokončovaly práce na velké klubovně, kde už každý oddíl měl svou místnost. To byla příležitost k výtvarnému vyžití: 2. oddíl měl stěny bíle natřené, na nich Slim (tehdy maloval stejně dobře, jako dnes hraje) vytvořil asi osm obrázků. Byly na nich romantické výjevy podle ilustrací z časopisu Junák. Lustr jsme slepili z matného skla. Bylo to tam moc pěkné. Světnici vedle nás měla vlčata, tady výzdoba byla zase ve stylu P. Jouberta, pestřejší i s velkorážnou medvědobijkou na čelní stěně. Prostě každý oddíl získal vlastní základnu, kde se mohl po svém vydovádět a rozvíjet. Vodáci měli navíc další místnost, propojenou s první, aby tam mohli opravovat i vyrábět své koráby.

(…)
Díky starším klukům vznikly romantické vztahy se sousedními tábory – dívčím turnovským a pak ještě s přívorskými dívkami. Vedle byl i tábor přívoráckých kluků. City sympatií, zklamání i žárlivost střídavě zakoušené oběma pohlavími vedly k porušování nočního klidu, ale i k tvůrčí inspiraci. Dodnes nepřekonaný soubor popěvků od jednotlivých roztoužených ponocujících byl předveden u ohně skupinou trpaslíků. Škoda, že tohle zpívání už asi nikdo neumí zopakovat.

Komentáře nejsou povoleny.