15+ putovali po stopách Vladimíra Krajiny

V noci z 23. na 24. dubna se šel noční pochod z Rovenska pod Troskami do Turnova, a to přes Vidlák, dále směrem k Vyskeři a přes Kacanovy na Valdštejn a do Turnova.  Tento pochod byl na počest Vladimíra Krajiny, což byl český přírodovědec – botanik, ale především  se tento muž za druhé světové války podílel na odbojové činnosti. Jeho úkolem bylo spojení s Londýnem. Jelikož se kolem něj začala stahovat smyčka, pokusil se schovat v Českém ráji a právě projitá místa symbolizovala jeho úkryty. Nakonec ho chytili v roce 1943 v turnovské ulici 28. října, kde také pochod končil.

Účastníci pochodu se vydali posledním vlakem do Rovenska pod Troskami. Plán cesty jsme měli zakreslen v mapách. Na významných místech, která byla spojena s osudem Krajiny, byly chemickým světlem osvětlené cedulky s popisy událostí a úryvky z jeho osobního deníku.

Každý, kdo šel, měl možnost si vyzkoušet neobvyklou akci a poznat noční život v Českém ráji. Kromě turnovských skautů se akce zúčastnil i jeden skaut z Českého Dubu. Podle map byla cesta dlouhá 25 km. Do Turnova k poslednímu zastavení jsme dorazili kolem půl sedmé ranní v době, kdy město již začalo pomalu ožívat.

Pochodu se zúčastnily 4 skupiny (16 lidí). Časy týmů se pohybovaly mezi 4:55 a 5.25, což ukazuje na vyrovnanost účastníků.

Takže zase za rok?

Komentáře nejsou povoleny.