Skauti ochutnali dalších sto let…

Sto lety skautování skauti v celé České republice došli na práh další stovky. A tu 24. dubna, v den oslavy svátku patrona skautingu sv. Jiří, nakouslo na sto padesát turnovských skautů a jejich příznivců.

Skauti nejprve vytvořili na turnovském náměstí kruh a poslaným stiskem, který vyslal vůdce střediska Tomáš Hocke, symbolicky zpečetili přátelství. A potom přišlo to opravdové zakousnutí do velikého dortu.

„Dort byl modelem šátku, který byl vydán k příležitosti oslav sta let skautování,“ popsal pochoutku Tomáš Hocke, „a jeho nakousnutí pro nás znamená jak vstup do další skautské stovky, tak vypuknutí oslav v Turnově.“ Jak Tomáš Hocke vysvětlil, hlavní oslavy skautování se na Turnovsku uskuteční v září.

A co vlastně skautování je? A kam se za těch sto let posunulo?

„Stále stojíme na stejných principech, které jsou snad všechny shrnuty v desátém bodě skautského zákona – skaut je čistý v myšlenkách, slovech i skutcích,“ říká Kamila Sehnalová, vedoucí družiny a dlouholetá skautka, „snažíme se vychovávat jedince pro život a do života.“

A mladší skauti? „Je to tu fajn. Mám tu hodně kamarádů a zrovna dneska jsme se všichni poznávali – protože byl „šátkový den“, nosili všichni skauti v celé zemi šátek. A já měla i skautské tričko,“ ukazuje na svoje oblečení Lucie Radovská.

A ti z Turnova, kteří měli tu smůlu a nemohli být v Turnově, ale byli v Praze kvůli studiu  nebo práci slavili také! Celkově  slavilo v Praze jen deset skautů a skautek z Turnova , ale stálo to za to. Pěšky se vydali od koně na hrad, kde u sochy sv.Jiří snědli báječný čokoládový dort a připili do dalšího století.

Byli jsme prostě dneska vidět…

Komentáře nejsou povoleny.