Turnovské skautky na středoevropském jamboree

Říkáte si asi, co to “Jamboree” vlastně je a proč tam jenom jely, že? Tak  v tom případě vám na to lehce odpovím. Jamboree je velké skautské setkání, které je buď světové, nebo mezinárodní. Název Jamboree vymyslel sir. R. B. Powell ze svahilského pozdravu jambo a domorodého australského slova corroboree a v překladu to znamená “slavnosti setkání”. První světové Jamboree proběhlo v roce 1920 ve Spojeném království a začátky Středoevropského jamboree se dají počítat už od roku 1931, kdy v hlavním městě tehdejšího Československa proběhl Tábor slovanských skautů. Avšak první doopravdy Středoevropské jamboree proběhlo v roce 1997 v Praze. Ale dost už o historii, kvůli tomu to přeci nepíši!

Vše začalo, když se parta holek dozvěděla na internetu o středoevropském Jamboree pořádaném Slováky. Tak si řekly, proč ne, a v jednu srpnovou sobotu (11.8.2012) nasedly do vlaku směr Liptovský Mikuláš. Už atmosféra ve vlaku poukazovala na to, že nejedou na jen tak nějakou akci. Všichni byli v krojích, zpívali písničky s kytarou a v každé tváři bylo vidět nadšení.

Vše probíhalo v Kráľově Lehotě v jednom kempu, který se nacházel v údolí obklopen Tatrami. Nedaleko odsud se nacházela přehrada Liptovská Mara a městečko Liptovský Mikuláš, kam jsme přijeli všichni po kolejích.

Příjezd byl velice hektický, ale už na něj vzpomínám jen s úsměvem. Celý den nám tam totiž pršelo a stavění stanu v dešti není zrovna příjemný zážitek. Ale nakonec se nám všechno podařilo a mohli jsme po chvíli oddechu jít na večerní zahajovací program. Celý ceremoniál zahájili Zvončo a Kjara, která překládala do angličtiny, a na pódiu jsme je rozhodně neviděli naposledy. Následně si na své přišli všichni ti, co rádi obdivují sílu umění. Na řadu přišlo totiž představení Čtyř živlů v podobě scénického tance, které všechny vtáhlo do děje letošního Jamboree. Celé představení skončilo velkým uvědoměním si propojení skautingu s přírodou okolo nás. Po tomto fantastickém zážitku nás poctili návštěvou představitelé skautských organizacích.

Každé ráno nás budily tóny jamboree hymny, která byla stvořena speciálně pro toto středoevropské setkání. Po snídani jsme po skupinkách chodili na programový blok, který byl zaměřený na jeden z živlů. Jako první jsme navštívili program Terra, což znamená Země. Společně jsme navštívili okolní Nízké nebo Vysoké Tatry a vystupovali stále výš a výš k našim cílům cesty. Druhý den byl tématicky zaměřen na Oheň (Ignis) a mohli jsme si vyzkoušet adrenalinové sporty všeho druhu nebo si zahrát netradiční hry z celého světa. Tak jako vzduch (Aeris) je tu pro všechny i my jsme chtěli být v době tohoto programu něčemu, či někomu nápomocní, a tak jsme se jednoho dne podíleli na opravě cesty v jedné nedaleké vesničce. Teče voda, teče… U vody, na vodě, ve vodě, ale i pod vodou jsme trávili celý den. Dopoledne jsme sjížděli na raftech divokou řeku v umělém kanále a odpoledne jsme se na Liptovské Maře projížděli na lodičkách a hráli si na piráty. A poslední den jsme strávili v kampu, kde na nás čekali všelijaké skautské dovednosti.

Jediný den, kdy jsme nebyli na žádném programovém bloku, byla středa. Čekal nás totiž Den kultur, neboli Day of cultures, kde jsme mohli zhlédnout představení všech zemí, co na tomto jamboree byly a mohli jsme ochutnat i tradiční jídla každé země. Během tohoto dne jsme mohli také navštívit hodinovou svatou mši ve velkém stanu. A jako každý večer, který byl na něco zaměřen, tento večer nás čekaly koncerty a velkolepá diskotéka.

Skvělá péče o všechny účastníky, chutná kuchyně a šťastný skaut na každém kroku způsobily pocit příjemné atmosféry, na kterou nikdy nezapomenu. Tato akce patří mezi ty, po kterých se cítím být na delší čas něčím naplněna, poučena a povzbuzena. Jsem plna těch úsměvů, které mě po celý den provázely a mám chuť je posílat dál! Poznala jsem tam sílu společného záměru, společného slibu a společných zážitků. Má to smysl – skauting má smysl!
A já se s vámi loučím slovy z hymny Jamboree:

“…I will do my best every day,

promise on my honor you must say

Wait for the moment when you are called

To make it better world…”

 

Komentáře nejsou povoleny.