CEJ 2014 – Středoevropské jamboree v Doksech

Co na to Lidu z 3. dívčího oddílu?

Středoevropské Jamboree bylo úžasných sedm dní strávených přibližně s tisícovkou dalších skautů v kempu Poslův Mlýn v Doksech. Nebyli zde pouze lidé z Evropy, ale také z Taiwanu a Gruzie. S mottem „Prepared for the future“ přišel každý den skvělý program zaměřený vždy na něco jiného, … jeden den jsme se zajímali o budoucnost přírody, další zase o budoucnost lidstva, … ale nejvíce se mi asi líbila velká hra Atlantis, kde jsme se přenesli do jiné doby a museli si poradit a bojovat mezi sebou. Domluva byla někdy trochu těžší, mluvili jsme jako po celou dobu angličtinou, ale i tak si to každý užil! Také bylo nezapomenutelné domácí 4D kino (po kterém každý odcházel mokrý a špinavý od bahna a pasty), čajovna (v které to až neuvěřitelně vonělo), večerní koncerty (které jsme si užívali naplno). Zahráli jsme si netradiční sporty, vyrobili na památku různé věci, poznali nové tváře, posbírali spoustu zážitků, naučili nové věci a posunuli se zase dál, dál za naší budoucností!

Tisková zpráva z jamboree…

V uplynulém týdnu se v kempu Poslův Mlýn v Doksech uskutečnilo středoevropské jamboree, na kterém čeští pořadatelé přivítali výpravy ze zemí Visegrádské čtyřky (Polsko, Maďarsko, Slovensko), ale také skauty z Nizozemí, Taiwanu, Ukrajiny a Švédska. Mottem setkání, které se koná jednou za 2 roky, bylo „Prepared for the future“ a v tomto duchu se nesl i celý týden plný poznávání, setkávání a zážitků. Oficiálním jazykem jamboree byla angličtina.

Na 700 účastníků se na největším setkání skautů ve střední Evropě seznamovalo s budoucností ve všech podobách. „Program jamboree byl velmi pestrý. Například v programovém bloku nazvaném „Prepared for the technology“ se skauti setkali s posledními novinkami světa technologií, vyzkoušeli například google glass,“ popisuje zajímavosti jamboree organizátorka Eliška Trnková a dodává: „Účastníci sportovali, na památku si vyráběli třeba náušnice nebo placky. V dalších nabízených aktivitách diskutovali o možnostech a formách demokracie, zajímali se o problémy dnešního světa, řešili možnosti svého vlastního rozvoje. Velkou atrakcí bylo i opékání červů v karamelové omáčce na ohni nebo sportovní kolektivní hra kin ball.“

 I účastnice Marie Jiřičková z Turnova vzpomíná na svůj největší zážitek:Nejvíce jsem si asi užila velkou hru Atlantis, kdy bylo celé jamboree za jedno, každý si užíval bitku a nebyl zde problém s dorozuměním. Jednoduše: vyhraj!“ Hra pro 700 účastníků, která se uskutečnila na letišti v Hradčanech u Mimoně, byla ukončena ohňostrojem. Ten symbolizoval nalezený jaderný reaktor, který vítězný tým složený ze skautů různých národností spustil.

Název jamboree vymyslel sir Robert Baden-Powell, zakladatel světového skautského hnutí. Jedná se o složeninu svahilského přátelského pozdravu jambo a slova corroboree, pocházejícího z domorodých australských jazyků, které znamená „slavnostní setkání“. Hlavním smyslem je navazování přátelství a sdílení mezinárodních zkušeností. Zároveň skauti ukazují celému světu to, co už chtěl zakladatel Baden-Powell: přátelství všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Další jamboree střední Evropy se uskuteční v roce 2016 v Polsku, skauti však nyní očekávají světové jamboree, které proběhne v roce 2015 v Japonsku a Češi se ho zúčastní.

Fotografie ke stažení: https://www.flickr.com/photos/126373042@N02/

Oficiální stránky akce: www.cej2014.cz

Komentáře nejsou povoleny.