Zimní tábor Tetřevky – 31.1.-7.2.2015

Týden jarních prázdnin jsme prožili v nádherném místě Jizerských hor nad údolím velkého Štolpichu, kde nám běžkařské trasy jizerské magistrály vedly přímo pod okny. Naší základnou pro celý pobyt se stala chata Českého svazu ochránců přírody „Tetřeví bouda“. Celkem se nás zúčastnilo 15 dětí a 5 dospělých, tedy kompletní kapacita chaty byla naplněna. Lepší počasí jsme si snad ani nemohli přát. Celý týden jsme mohli dovádět v měkkém prašanu s teplotami venku lehce pod bodem mrazu, takže jsme ani po celém dni nebyli promáchaní.

Většina z nás nevěděla, do čeho jde a jak tvrdé podmínky, bude muset zvládnout. Každý den jsme vyráželi na běžkách a v rámci celotáborové hry Dalaughari zdolávali tisícovky Jizerských hor (Ptačí kupy, Holubník, Černou horu, Sněžné věžičky, Jizeru, Knajpu, Smědavskou horu a Polední kameny). Těch vrcholů je více, ale nebylo v našich silách je zdolat všechny. Pro mnohé kluky to byl zprvu obtížný úkol, protože stáli na běžkách poprvé. Ještě, že jsme s sebou měli i tažné psy.

Také jsme se učili vařit, péci, starat se o sebe v mrazivých podmínkách, rozdělávat oheň na sněhu, lézt po nezajištěném žebříku do nebes, hrát Hututu v hlubokém sněhu, stopovat aljašského uprchlíka, zdolávat ledopády Štolpichu a mnoho dalších aktivit. O hygienu naši bylo také výborně postaráno. Nic nenahradí zážitky ze suchého WC a sprchování teplou vodou venku za svitu hvězd a měsíce, se sněhem pod nohy.

Pro mě se jednalo o nezapomenutelný týden strávený v Jizerkách s výbornými lidmi, kteří se umí sami zapřít, aby pomohli ostatním, a neremcají při všem, co se jim nelíbí.

Naše poděkování patří Tomáši Klimovičovi a Michalu Jánošíkovi z ČSOP při správě CHKO Jizerské hory, kteří se na přípravě a vedení tábora podíleli a na jejichž chatě byl tábor pořádán.

Fotky z tábora jsou na adrese: http://2oddilturnov.rajce.idnes.cz/

Komentáře nejsou povoleny.